Instalace WordPress

Instalace WordPressu

Pro správu redakčního systému WordPress není potřeba instalovat do vašeho PC žádný program. WordPress běží tzv. online, je to systém běžící na pozadí vašich webovýxch stránek. Do administrace vašeho webu se tak můžete přihlásit odkukoliv z jakéhokoliv PC, stačí mít přístup k internetu a znát URL adresu pro přihlášení, uživatelské jméno a heslo.

Samotné Zprovoznění WordPressu je vcelku jednoduchý proces, vše je intuitivní a snadné, avšak minimálních znalostí je potřeba. Určitě se neobejdete bez znalosti připojení se přes FTP na váš server, kde budete mít jako laik možná menší potíže. Naštěstí v dnešní době existuje řada hostingů, které nabízí instalaci WordPress jedním kliknutím. V případě, že tomu tak u vašeho hostingu nebude, pokračujte následovně.

 

Stačí udělat následující kroky:

 • Stáhnutí instalační balíčku
 • Vytvoření databáze a FTP přístupu v administraci hostingu
 • Nahrání souborů a instalace

 

Stáhnutí instalačních souborů

 

Všechny potřebné soubory najdete na adrese cs.wordpress.org. Stáhněte je do složky svého počítače a rozbalte.

 

Vytvoření databáze a FTP přístupu v administraci hostingu
 
Po přihlášení v administraci vašeho hostingu využijte buď již existujícího, nebo vámi nově vytvořeného FTP přístupu a databáze. Pro připojení se používá nejčastěji Total Commnander, program ve vašem PC. Pokud máte naintalován, staší kliknout na síť → Připojit k serveru → Nové připojení. Zde vyplníte následující:

 • Název relace: zadejte jakýkoli název, např. Můj web
 • Hostitel (port): Zde zadáte FTP server, např. ftp.mojedomena.cz Pokud jste dostali k FTP i tzv. Port (např. 21), zadáte ho následujícím postupem: ftp.mojedomena.cz:21
 • Jméno uživatele
 • Heslo

 

Poté dáte OK a znáčknete na tlačítko připojit.

Pokud nevíte, nebojte se obrátit na technickou podporu hostingu. K samotné instalaci WP budete potřebovat tyto údaje:

FTP

 • adresa FTP serveru (nejčastěji ftp.mojedomena.cz)
 • Přístupové jméno
 • Heslo

Databáze MySQL

 • Název databáze
 • Hlavní přístupové jméno
 • Heslo
 • Server

Pro správný běh WP je potřeba mít hosting provozovaný na Linuxu. Většina hostingů v dnešní době již funguje na tomto operačním systému, ovšem existují i hostingy, kde máte na výběr mezi Windows a Linux.

 

Důležitým krokem je také povolení funkce .htaccess. Díky té se dají aktivovat další užitečné funkce, například SEO přátelská url (typicky www.navodwordpress.cz/pageid=1654666 oproti www.navodwordpress.cz/zapamatovatelny-nazev-clanku).

U některých hostingů je potřeba ale tento soubor povolit, jak na případné povolení .htaccess je otázka opět na hostingovou společnost, resp. její technickou podporu.

Nahrání souborů a instalace

 

Údaje pro FTP přenos vložte do vašeho FTP klienta a přihlašte se na server. Do složky s obsahem stránek (většinou první načtená složka, případně www, domains, web nebo jiná) nahrajte soubory WordPress.

 

Jakmile budou soubory nahrány, načtete web v prohlížeči (klsicky www.vašedoména.cz). Poté by se vám zobrazit instalační stránka WordPressu:

 

 

Odklikněte a přejděte na formulář s poli pro vložení údajů k databázím:

 

 

Pokud budou údaje k databázím správné, systém zobrazí poslední instalační formulář, tentokrát pro zadání názvu webu a e-mailu webmastera. Poté bude proces instalace kompletní.

Ihned po instalaci vám WordPress nabídne přihlášení. Zároveň vám na e-mail přijde informační zpráva o zprovoznění webu, která bude také obsahovat přístupové údaje.
 
 
více se dočtete v našem manuálu >>>